شماره تماس 09382294343

ساران هاستینگ

سرور مجازی چیست و چه مزایایی دارد ؟ آیا از مزایای سرور مجازی یا VPS برای تجارت خود بی خبرید ؟ 

امروزه همه مشاغل در تلاش برای جذب سهم بازار و مشتری و مشاهده رشد کلی هستند. یکی از بهترین روش‌ها اطمینان از سرعت چرخه پیشرفت خودتان است.

اکثر مشاغل آنلاین به توسعه سریع سایت، به روز رسانی منظم و پیشتاز بودن تمایل دارند.

برای دولوپر‌هایی که قصد راه اندازی سریع و کارآمد پروژه، ساختن سایت برای مشتری یا ایجاد فروشگاه آنلاین برای یک شرکت را دارند، هیچ هاستی مانند سرور مجازی از سهولت و سرعت برخوردار نیست.

اگر تیم شما قصد شروع پروژه‌ایی جدید، ارزیابی سریع ایده یا ایجاد زمینه‌ایی برای آزمایش فناوری‌های جدید را دارد، VPS بهترین گزینه انتخابی است.

در ادامه، ۵ مورد از کاربردهای سرور مجازی را بررسی خواهم کرد:

 • سرعت ساخت سرور
 • سهولت رشد و توسعه پذیری
 • هزینه ارزان و مقرون به صرفه
 • بکاپ و اسنپ شات
 • ویژگی‌های اضافی

اما اول لازم است بدانیم VPS یا سرور مجازی چیست ؟

VPS یا سرور مجازی چیست ؟

سرور خصوصی مجازی یا به اختصار VPS یک هاست مجازی با حافظه و فضای مشخص و هسته‌های پردازنده مختص یک کاربر است که در یک سرور اصلی یا خوشه سرورهای اصلی قرار دارد.

سرور مجازی چیست ؟ یکی از مقیاس‌پذیرترین و مقرون به صرفه‌ترین هاست‌های موجود در بازار است و بهتر است برای پروژه بعدی خود آن را در برابر هاست اختصاصی در نظر بگیرید.

پنج مزیت سرور مجازی

۱. سرعت ساخت سرور

سرورهای اختصاصی به صورت سفارشی و دستی از مولفه‌های مجزا مطابق با خواسته ایجاد می‌شوند. این کار روندی آهسته دارد زیرا مستلزم برقراری ارتباط با مدیر حساب، تیم تحویل و در نظر گرفتن زمان لازم برای ساخت و استقرار سرور می‌باشد.

این ویژگی این امکان را فراهم می‌کند تا پروژه‌های خود را سریع‌تر آغاز کنید، کارها را زودتر به مشتری تحویل دهید. از آنجایی که برای ساخت سرور زیاد منتظر نمی‌مانید، می‌توانید کارهای بیشتری را انجام داده و سود بیشتری نیز کسب کنید. همه این اتفاقات به دلیل ماهیت سرورهای مجازی ممکن هستند. سرورهای از پیش ساخته شده با مشخصات از قبل تعریف شده در انتظار فعال شدن هستند.

احتمالا فکر می‌کنید که به دلیل از پیش ساخته / از پیش تعیین شده بودن آن‌ها محدودیت خواهید داشت اما کاملا برعکس است. امروزه سرورهای مجازی بسیار قابل انعطاف هستند و گزینه‌های متعدد / سفارشی سازی را ارائه می‌دهند. این گزینه‌ها عبارتند از:  

 • مقدار حافظه (RAM) مورد نیاز
 • فضای دیسک مورد نیاز 
 • هسته‌های پردازنده اختصاص داده شده

به همین دلیل توسعه سرور مجازی بسیار آسان است و در صورت لزوم امکان مقیاس بندی وجود دارد.

یکی از بهترین مزایای استفاده از سرور مجازی امکان استفاده سریع از سرورهای مجازی فقط با چند کلیک در عرض چند دقیقه است.

۲. سهولت رشد و توسعه پذیری

یکی از آزار دهنده‌ترین بخش‌های کسب و کار، عدم توانایی توسعه کافی برای تامین تقاضای مشتری است. هنگام استفاده از سرورهای اختصاصی سنتی، اگر به افزایش میزان حافظه یا فضای دیسک نیاز داشته باشید، زمان انجام کارها و تامین نیازهای خود، قطعی هنگام بروزرسانی سخت افزار و هنگام انتقال اطلاعات با تاخیرهای طولانی و مشکلات احتمالی در سایت یا پروژه روبرو می‌شوید. حتی ممکن است برای به روزرسانی پردازنده‌های مرکزی به تعویض کامل شاسی نیاز داشته باشد که این کار باعث تاخیر و خرابی بیشتر می‌شود.

با افزایش میزان ترافیک سایت و رشد تجارت، به سرعت و به راحتی می‌توانید ویژگی‌های سرور را تغییر دهید تا ترافیک و سرعت بیشتری داشته باشید.

احتمالا گمان می‌کنید که همه این ویژگی‌ها و اجزای خودکار باعث افزایش قیمت این فناوری مجازی می‌شود، اما اشتباه می‌کنید. VPS نسبت به هاست اختصاصی بسیار ارزان‌تر است.

تفاوت اصلی سرور مجازی با هاست اختصاصی این است که در سرور مجازی امکان افزایش حافظه و فضای دیسک وجود دارد و هسته‌های پردازنده سریع و با یک کلیک اضافه می‌شوند.

سرور مجازی چیست :

۳. ارزان و مقرون به صرفه 

یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از VPS کاهش هزینه‌ انجام پروژه‌ها است.

در مجموع سرور مجازی به دلیل داشتن اجزای سخت‌افزاری مشترک و عدم نیاز به نیروی انسانی برای راه اندازی، از سرور اختصاصی ارزان‌تر است. این صرفه جویی در هزینه به نفع شماست و می‌توانید هزینه کمتری نیز از کاربران خود دریافت کنید.

همچنین اگر قصد ارزیابی فناوری جدیدی را دارید، یک سرور مطمئن برای ارزیابی در اختیار خواهید داشت. همچنین سرور مجازی مکانی عالی برای حفظ امنیت سایت‌های مشتریان است. علاوه بر این نیاز نیست نگران هزینه‌های زیاد و ضررهای مالی باشید.

از قبل امکان انتخاب سیستم عامل مورد نظرتان و سطح مدیریت پشتیبانی وجود دارد و فقط با گذشت چند دقیقه می‌توانید با دسترسی روت آنلاین شوید، می‌توانید اپلیکیشن‌های خود را توسعه داده، فایل‌ها را بارگذاری کرده و پروژه‌ها را آنلاین دریافت نمایید.

همه این موارد بدون نیاز به تعامل با افراد دیگر، تاخیر در مونتاژ سخت‌افزار یا نصب نرم‌افزار، مستقیما در کنترل پنل مورد استفاده برای ایجاد VPS مدیریت می‌شوند.

اگر می‌خواهید به سرعت آنلاین شوید، بهترین گزینه VPS است.

اما آنلاین شدن سریع کافی نیست. باید مطمئن شوید کاری که انجام می‌دهید ایمن است و وقت شما را تلف نمی‌کند.

اینجاست که نسخه‌های پشتیبان و عکس های فوری مطرح می‌شوند.

مطالب مرتبط  آموزش اتصال FTP از طریق SSH در سرور لینوکس

۴. بکاپ و اسنپ شات

هیچ اتفاقی مانند خارج از دسترس بودن سایت نمی‌تواند به تجارت آنلاین شما آسیب بزند. هنگام میزبانی پروژه‌ها نگرانی‌های زیادی درباره آفلاین شدن وجود دارد که عبارتند از: بدافزار و ویروس‌های هکرها، خرابی اتفاقی سخت‌افزار یا خطای انسانی هنگام تغییر یا انتقال فایل‌ها. رخ دادن این اتفاقات منجر به ضرر مالی و کاهش اعتبار می‌شود.

گرفتن بکاپ، نگهداری چندین نسخه پشتیبان و بازیابی آنها سریع و آسان است و این اطمینان را می‌دهد که حتی در بدترین حالات امکان محافظت از اطلاعات شما وجود دارد.

بکاپ‌ها در سرورهای مستقر در مکانی دیگر (از نظر فیزیکی جدا از سرورهای شما هستند) ذخیره می‌شوند، در نتیجه حتی با وجود اختلال در عملکرد سخت‌افزار، اطلاعات از بین نمی‌روند. همه این اتفاقات توسط مدیر سرور و بدون نگرانی درباره نحوه انجام کار صورت می‌گیرد. پس می‌توانید وقت‌تان را صرف تمرکز بر روی پروژه خود کنید.

همچنین گرفتن بکاپ از اطلاعات، فقط یکی از عواملی است که سرورهای مجازی انجام آن را ساده کرده. سرور مجازی امکان ایجاد یک «قالب» یا اسنپ شات که تمایل دارید دائما از آن استفاده نمایید را فراهم می‌کند. در نتیجه می‌توانید این قالب را ذخیره نموده و بعد طبق آن سرورهای جدیدی ایجاد کنید. فقط باید مراقب تغییرات ایجاد شده پس از انجام اسنپ شات باشید. 

اگر برای مدت کمی به سرور نیاز دارید، می‌توانید سرور را برای استفاده مجدد به عنوان «تصویر» ذخیره کنید، یا می‌توانید سرور را برای استفاده در پروژه‌های مختلف یا تقسیم متعادل ترافیک، چندین بار ایجاد کنید. ویژگی‌های اسنپ سات برای شما امکان ایجاد سرورهای سازگار را فراهم می‌سازد. مطمئن شوید که محیط سرور شما کاملا مطابق نیازهایتان پیکربندی شده است.

یکی دیگر از مزایای سرور مجازی تهیه بکاپ به صورت اتوماتیک است.

۵. ویژگی‌های اضافی

سرور مجازی چیست : راه‌اندازی سرورهای مجازی به صورت اتوماتیک انجام می‌شود که ایجاد، تغییر و تخریب را ممکن می‌سازد. این ویژگی اتوماتیک بودن به معنای این است که به سادگی می‌توانیم از خدمات اضافی استفاده و افزودن این ویژگی‌ها به سرور مجازی را آسان نماییم. 

به عبارت دیگر می‌توان به سرعت متعادل کننده بار را در برابر سرورهای خود اضافه، برای یک یا چند سرور فایروال پیکربندی، کنترل آدرس IP عمومی خود را برای استفاده بین سرورها حفظ و حتی یک شبکه خصوصی برای استفاده با سرورهای خود ایجاد نمود.

همچنین VPS مزایای زیر را دارد :

 • نظارت داخلی بر عملکرد سرور 
 • ایجاد استخرهای ذخیره سازی مطمئن
 • تاریخچه وظایف و تغییرات

به دلیل وجود اتوماسیون نحوه کار، بعد از ایجاد محصولات و ویژگی‌های جدید، آنها به راحتی به سرور مجازی اضافه و سازگار می‌شوند. اتوماسیون دلیل انتخاب سرور مجازی برای انجام پروژه‌های وب است.

این در حالی است که سرورهای اختصاصی سنتی به آپدیت‌های نرم افزاری بیشتر نیاز دارند که روی نرم‌افزارها تاثیرمنفی دارند، از طرف دیگر سرورهای مجازی برای بهره‌مندی از فناوری‌های جدید به آسانی سازگار و به روز رسانی می‌شوند. 

در این مقاله، در مورد پنج مزیت اصلی VPS صحبت کردیم. دیگر مزایای استفاده از سرور مجازی عبارتند از:

 • افزایش قابلیت اطمینان سایت خود 
 • بهبود عملکرد سایت 
 • استفاده از منابع متناسب با نیازتان
 • امکان استفاده از سیستم عامل و نرم‌افزار مورد نیاز 
 • انتخاب خدمات مورد نیاز

نتیجه گیری

سرورهای مجازی ( به عنوان مثال سرور مجازی ایران هارد SSD ) یکی از بهترین هاست‌های موجود برای توسعه وب هستند.

همچنین اگر سرعت لود سایت شما کند است، لازم است از سرور مجازی استفاده نمایید. خوشبختانه، VPS منجر به افزایش عملکرد و در نتیجه کنترل میزان افزایش ترافیک با قیمتی ارزان‌تر از سرور اختصاصی می‌شود.

همانطور که گفتیم هزینه ارزان و سهولت استفاده دلایل اصلی استفاده از سرور مجازی می‌باشد. همچنین اتوماسیون و تجهیزات جانبی، VPS را به یک هاست مناسب به ویژه برای SMB های در حال رشد در سال ۲۰۲۰ تبدیل کرده است.

همچنین خدمات سرور مجازی در ساران هاستینگ نیز ارائه می شود که در زیر می توانید لیست این خدمات را مشاهده نمایید  :

سرور مجازی ایران هارد SSD

سرور مجازی ایران هارد SATA

سرور مجازی ایران مدیریت شده

سرور مجازی مخصوص ترید

تعداد بازید : 1104

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت دریافت مشاوره همین حالا با ما تماس بگیرید

مرکز تماس
تلفن : ۰۶۱۵۲۷۳۱۱۱۶
ساعات پاسخ گویی
همه روزه از ساعت 9 صبح الی ۹ شب
ایمیل
[email protected]
Layer 1